https://arshonline.ir

شناسه خبر :110
جمعه, ۷ خرداد ۱۴۰۰

بورس در هفته اول خرداد با اینکه در ۲ روز پایانی هفته سبزپوش بود، اما کاهش شاخص کل و شاخص کل هموزن در کل هفته نشان داد، تغییر روند بورس هنوز رخ نداده است.


به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، سهامداران پس از هفته ها مشاهده روند نزولی، این هفته دو روز شاخص کل را مثبت دیدند و امیدوار به آینده شدند.

در این هفته روند شاخص کل و شاخص کل هموزن دو روند کاملا متفاوت را پیش روی خود دیدند. این مساله باعث شد، بسیاری از صف های فروش کاهش پیدا کند و صف های خرید نیز افزایش قابل توجهی داشته باشد.

برخی کارشناسان اعلام اسامی کاندیداهای ریاست جمهوری توسط شورای نگهبان و عدم احراز بانیان وضع موجود در کشور و علی الخصوص در بازار سرمایه، امید افراد برای تغییر روند را افزایش داده و همین مساله سبب سبزشدن شاخص کل و شاخص کل هموزن در روزهای بعد از اعلام اسامی بود.

به عبارت دیگر، روند حجم معاملات و ورودی و خروجی پول‌ سهامداران خرد که همسو با کاهش تعداد نمادهای دارای صف فروش بوده است، نشان می دهد بازار در تلاش است که از مسیر قبلی خود فاصله بگیرد. به نظر می رسد بورس بازان در کمتر از یک ماه مانده به انتخابات می خواهند استراتژی خود را تغییر دهند و این مساله احتمال صعودی شدن بازار در هفته های آینده را تقویت می کند.

*شاخص کل سبزپوش اما نزولی

در حالی که در سه روز ابتدایی هفته، شاخص کل روندی نزولی داشت و شاخص در روز دوشنبه وارد کانال یک میلیون واحدی شد، در روز سه ‌شنبه به یک کانال بالاتر یعنی کانال ۱.۱ میلیونی بازگشت و در روز چهارشنبه نیز سبزپوش ماند.

در پایان هفته گذشته شاخص کل با کاهش ۳.۹ درصدی به یک میلیون و صد و نه هزار واحدی رسید. کاهش  ۴۵ هزار و ۴۷۵ واحدی نسبت به هفته قبل نشان می دهد هنوز روند متعادل به بورس بازنگشته است.

تغییر روند شاخص کل از یک روند نزولی به صعود در روز سه شنبه را می توان نتیجه اعلام کاندیداهای ریاست جمهوری دانست. تاثیرپذیری بازار سرمایه از اخبار و اتفاقات سیاسی در کشور نشان می دهد، تصمیمات دولتمردان و سیاسیون در کشور می تواند تاثیر زیادی به بازارهای مالی بگذارد.

* شاخص کل هموزن بالاخره رشد کرد

در پایان هفته گذشته شاخص کل هموزن پس از ۱۰ روز که روند نزولی داشت، بالاخره وارد فاز صعودی شد. شاخص کل هموزن با افت ۱۴ هزار و ۸۴۳ واحدی نسبت به آخرین روز معاملاتی هفته قبل، در محدوده ۳۸۳ هزار و ۱۴۰ واحدی قرار گرفت.

کاهش ۳.۹ درصدی شاخص کل هموزن نشان می دهد هنوز جریان ورود پول به همه نمادهای بازار صورت نگرفته است و سهم های شاخص ساز هنوز هم به واسطه شرکت های حقوقی و نوسان گیران از استقبال بالاتری برخوردار هستند.

در صورتی که بازار سرمایه بخواهد تغییر روند دهد، باید همه نمادهای بازار از صف های فروش فاصله بگیرند و در یک حالت متعادل بتوانند معامله شوند.

* کاهش ۶۰ درصدی ارزش معاملات

در هفته اخیر، کمترین رقم ارزش معاملات کل در روز چهار‌شنبه بود که ارزشی معادل ۵ هزار و ۱۶ میلیارد تومان داشت و بالاترین رقم هفته روز شنبه محقق شد که به رقم ۸ هزار و ۵۱ میلیارد تومان بالغ شد. میانگین ارزش معاملات کل هفته ۶ هزار و ۵۷۷ تومان بود که نسبت به رقم ۱۶ هزار و ۴۶۰ میلیاردی هفته پیشین، افت ۶۰ درصدی داشته است.

در این هفته، میانگین ارزش معاملات خرد بورس ۲ هزار و ۷۰۳ میلیارد تومان بود که نسبت به رقم ۳ هزار و ۱۱۲ میلیاردی هفته پیشین، افت ۱۳ درصدی داشته است.  بالاترین رقم هفته ۳ هزار و ۲۰۹ میلیارد تومان بود که در روز سه ‌شنبه ثبت شد و پایین ‌ترین رقم به روز ‌‌یکشنبه برمی‌ گردد که ۲ هزار و ۳۱۴ میلیارد تومان بود.

* سهامداران خرد همچنان در حال خروج از بازار

روز چهار‌شنبه یازدهمین روز کاری متوالی بود که بازار سرمایه شاهد خروج پول حقیقی بوده و میزان خروج پول حقیقی نسبت به هفته پیشین نیز افزایش ۳۴ درصدی یافت. در مجموع کل هفته ۲ هزار و ۵۰۱ میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد و میانگین هفته خروج پول حقیقی ۵۰۰ میلیارد تومان بود.

در وضعیت فعلی نه استراتژی بازیگران بازار و نه جریان های خروج و ورود پول، نمی تواند دورنمای مطمئنی از بهبود بازار را به تصویر بکشد. بازار سهام در ۳ گذشته نشان داده از رویدادها و مولفه‌ های بیرونی تاثیرپذیری کمی داشته و تابع آن ها عمل نکرده است.

انتهای پیام/


پ
نظرات و تجربیات شما
نام:
ایمیل:
* نظری شما:
قوانین ارسال نظر
قوانین ارسال نظر

لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر خودداری نمایید.

لطفاً نظرات صریح و واضح باشد.

دیدگاه هایی که به غیر از زبان های تورکی و فارسی باشند منتشر نخواهند شد.